Evden Eve Nakliyat ile İlgili Bilinmeyenler

evden-eve-nakliyat-ile-ilgili-bilinmeyenler.jpg

Bazen içinizden geçenleri, yaşananları anlatmanın en net şekli atasözleridir. Örneğin el elden daima üstündür, yani bir işi sizden daha iyi yapacak başka birileri mutlaka vardır. Bu sizi üzmesin, hayatın gerçeğidir. Aynen bunun gibi geçerliliği defalarca kanıtlanmış bir söz de taşınma ile ilgilidir. Ünlü Japon atasözü '' üç taşınma bir yangına bedeldir '' der. 

Taşınma ilgili bir başka söz de ne kadar çok malın olduğunu taşınırken anlarsın şeklindedir. Gerçekten de evinizi taşımaya karar verdiğinizde paketlenmesi, kutulara konulması, toplanması gereken ayrıntılar hiç bitmez. Sonunda kendinizi zengin bile hissedebilirsiniz. Bu arada emin olduğunuz tek şeyse yorgunluğunuzdur.


''Üç taşınma Bir Yangına Bedel''

Günümüzde ise taşınma sözü insanı o kadar irkiltmiyor. Evden eve nakliyat işinin gelişmesi şüphesiz bunda çok etkili. Artık biliyoruz ki bu işi yapan nakliye firmaları var, aradığımız zaman geliyorlar, eşya paketleme ve ambalaj, demontaj – montaj işini yapıyorlar, hasar vermeden eşyalar araca yükleniyor ve gidilen yeni mekanda da eve çıkarılıyor. Hatta takılabilecek demonte eşyalar yeniden eski haline getiriliyor. Böylece ''üç taşınma artık bir yangına bedel'' olmuyor. Yani atasözlerinin geçerliliği hakkında bir kere daha düşünebiliriz. Damlaya damlaya göl olur mu gerçekten? Eğer birikme çukur bir alanda oluyorsa olur, yoksa düz zeminde akar gider diye bir fikir geliyor aklımıza. Tıpkı taşınmaların sorun olmadığı gibi.


"Tebdil-i Mekanda Ferahlık Var"

Başka bir ünlü deyiş daha bu konuyla ilgili olarak hatırlanabilir. Tebdil-i mekan yani yer değişikliği insanı ferahlatır anlamına gelen bu söz de kesinliği tartışmalı atasözlerindendir. Şüphesiz çok bunaldığınız, sizi üzen, kötü hatıralarınızın olduğu bir mekana artık gitmemek, oraya uğramamak, hatta oradan taşınmak bir çeşit terapidir. Be sebepten dolayı boşanan çiftlerin çoğu ayrı ayrı mekan değişikliği yaparlar. Evliliğin sürdüğü bir mekanda kalarak boşanma travmasını atlatmak çok zordur. Oysa ki otistik bir çocuk için taşınma eziyettir. O, çevresinin değişmesini asla istemez. Ve aslında herkes bilir ki köpekler sahiplerine, kediler evlerine bağlıdır. Mekan değişikliği kedilerin bile çok zor kabullendiği bir durumdur.


Taşınmak Kolay mı?

Bütün bu atasözlerini bir kenara bırakırsak taşınmanız gerekiyorsa taşının, her şey daha iyi olabilir. En başta taşınma işini sorun etmeyin. Evden eve nakliyat firmaları size yardım etmeye hazır. Bu alanda hizmet veren işletmeler artık eşyalar nasıl paketlenir, emniyete nasıl alınır, en pratik şekilde nasıl paketleme yapılır, eşyalar arabaya nasıl yerleştirilir, mobilyalar nasıl sökülür ve gerektiğinde yeniden nasıl kurulur, müşteri memnuniyeti bu konuda nasıl sağlanır gibi konularda tecrübe sahibi olmuş ekiplerle çalışıyorlar.

 

Şehir İçi Veya Şehirlerarası Nakliyat

Üstelik bu profesyonel evden eve taşıma ekipleri için iki sokak öteye taşınmakla, yurdun diğer köşesine gitmek arasında fark yok. Mesafeye bağlı olmaksızın yapılan işin kalitesi önemli oluyor. Yol uzayınca eşyaların daha güvenli hale getirilmesi sağlanıyor. Bu alanda hizmet veren firmaların şehirlerarası nakliyat kamyonlarına karayollarında sürekli rastlayabilirsiniz. Evden eve nakliyat tavsiyesi alabilmeyi başaran nakliye şirketleri müşterisinin eşyalarını yangın görmüşe çevirmeden işlerini yapmaktadırlar.


Asansörlü Taşımacılık Yapılıyor

Asansörlü taşımacılık sayesinde, günümüzde üst katlardan eşya indirilmesi ya da üst katlara eşya taşınması da artık sorun değil. Apartmanda oturulması evden eve nakliyat firmaları için bir sorun teşkil etmiyor. Teknolojik bir çözüm olan evden eve asansörlü taşımacılık hizmetini müşterilerine güven içinde sunuyorlar. Böylece hem iş gücünden hem de zamandan büyük tasarruf sağlanıyor. Paketleme kuralları, paketlemede kullanılacak malzemeler, taşımanın yapılacağı araç ve eleman temini de bu firmaların sorumluluğu arasında.


Asansörlü Ev Taşıma Fiyatları Pahalı mıdır?

Evden eve nakliyat firmaları aynı zamanda asansörlü taşıma hizmeti de vermektedirler. Asansörlü taşıma ilk anda insana pahalı bir hizmet gibi gelse bile, biraz geniş düşünüldüğünde pahalı olan bir çözüm değil. Aksine taşınan malzemenin hasar görmemesi kesinlikle sağlanıyor. Fazla işgücüne gerek yok, çalışanların beden sağlığı da korunmuş oluyor. Böylece taşınma maliyeti aslında zannedilenden çok daha aza geliyor.

 

Üstelik bu yöntemle sadece evden eve nakliyat yapılmıyor. Asansörlü evden eve nakliyat , ofis ve işyeri taşımacılığı, hastane, dershane, banka taşıma, ve fuar taşımacılığı gibi zor mekanların taşınmasında da çok işe yarıyor. Hatta müze taşımacılığı gibi nakliyat konusunda gerçekten çok özel bir durum olan işlerde bile kullanılıyor.


Sanat Eserlerinin Taşınması

Müze taşımacılığı ve bunun yanı sıra tabloların ve antika eserlerin taşınması da çok dikkat isteyen bir iştir. Nakliyat firmasının gerçek ustalığı belki de bu alanlarda belli olur. Piyano taşımacılığı da bu özel nakliyata eklenebilir. Özellikle kuyruklu piyanoların taşınması saatler sürebilir. Kapakların sökülmesi ve çizilmeyecek biçimde uygun malzemeyle sarılması, ana gövdenin asla hasar görmeyecek şekilde yerinden kaldırılması özel dikkat ister. Uluslararası sanat eseri taşımacılığı nakliyat sektörünün vereceği bir sınav gibi.


Taşımacılık Çeşitleri

Taşımacılık alanında genel sınıflandırma güzergahlar üzerinden yapılabilir. Kara yolu taşıması, hava yolu taşıması ve deniz yolu taşıması olarak temelde üçe ayrılan bu güzergahlar arasına günümüzde azalsa bile demiryolu taşımacılığını da eklemek gerek. Her zaman en ekonomik yöntem olarak kabul edilen demir yolu taşımacılığı özellikle cumhuriyetin ilk yıllarında çok kullanıldı. Karabük Demir Çelik İşletmelerinin yeri kömür ocaklarına yakın olması kadar demir yolu hattına yakın olması yüzünden Karabük olarak belirlenmiş ve ülkenin en önemli ağır sanayi tesislerinden biri olmuştur.

 

Evden eve taşımacılık da kara, hava, ve deniz yoluyla yapılan noktadan–noktaya ( point to-point ) yapılan özel ambalaj ve paketleme ve taşıma teknikleri uygulanan bir taşımacılık türüdür. Sadece eşya taşımakla sınırlı olmayıp, diğer nakliye türlerinden ayrı olarak komplike bir sistem içerisinde özel yetiştirilmiş eleman ve teknik bilgi gerektirir.


Gelişen Havayolu Taşımacılığı

Bu yöntemler arasında günümüzde en çok gelişen uluslararası taşıma yöntemi ise hava yolu taşımacılığıdır. Havayollarının çoğu kendi bünyeleri içinde kargo hizmeti verirler. Sadece bu alanda hizmet veren dünyaca ünlü şirketler de vardır. Fedex bunların en bilinenidir. Bugün dünyada yüzde sekiz gibi bir orana varan havayolu taşımacılığı özellikle ileri teknoloji ürünler, arabalar, kimyasal maddeler ve ısıya duyarlı hammaddelerin nakliyesinde akla gelen tek yoldur.

 

Uluslararası evden eve nakliyat sırasında da genel olarak havayolu kargosu kullanılır. İkinci yöntem ise deniz yolu taşımacılığıdır.


Evden Eve Nakliyatta Ekspertiz Nedir?

Özellikle değerli yüklerin taşınması sırasında önem kazanan ekspertiz ise evden eve nakliye sektörünün önemli bir aşamasıdır. Evden eve nakliyat firmaları fiyatları yapılan ücretsiz ekspertiz sonucuna göre belirlenir. Bu iş genellikle sigorta eksperleri yani uzmanları tarafından yapılır ve büyük kargo şirketlerinin hem kara, hem deniz, hem de hava yolu nakillerinde yapmak zorunda olduğu bir işlemdir. Deniz taşımacılığında geçen navlun bedeli de budur. Kargonun ekspertiz raporu olmak zorundadır.


Evden Eve Nakliyat ve Sigortalı Taşımacılık

Ekspertiz kavramı bizi kargonun sigortalanması konusuna götürür. Sigortalı evden eve nakliyat için de bu geçerlidir. Çünkü kargo firmalarının işleyişiyle evden eve nakliyat şirketlerinin sistemi neredeyse aynıdır. Günümüzde kargo şirketleri bütün yükleri büyük veya küçük olsun sigortalayarak kabul etmektedirler. Profesyonel evden eve nakliyat firmaları için de emtia nakliye sigortası zorunlu bir uygulamadır. İşleyişinde çıkan aksaklıklar sorunun genel doğrularını etkilemez.

 

Sigortacılık oluşabilecek risklere karşı önlem almaktır. Günümüzde araba trafik sigortası ve deprem sigortası yaptırmak zorunludur. Diğer sigorta konuları isteğe bağlıdır. Hayat sigortası, tarım sigortası, yangın sigortası, tekne sigortası, araba kaskoları gibi çeşitlenirler. Sosyal Güvenlik Kurumu da çoğunlukla sağlık alanında düzenlemeler yapan resmi bir sigorta kurumu sayılabilir.


Sigortacılığın Tarihi

Tarihte ilk kez Babil’de, kral Hammurabi kanunlarında izlerine rastlanan sigorta yükün veya malın bedelini önceden teminat altına almaya dayanır. Hammurabi Kanunlarında kervanlarla yapılan taşımalarda kervan soyulduğunda oluşan hasarın bütün kervancılara bölünmesinden bahseden kayıtlara rastlanmıştır.

 

Ama sigortacılığın deniz ticareti ile başladığı bilinmektedir. Gemileri ele geçiren korsanlara karşı yavaş yavaş gelişen malı teminata alma fikri ilk kez Cenova kentinde 1347 yılında imzalanan bir sigorta poliçesine dönüşmüştür. İngiltere’de 1666 yılında çıkan ve dört gün süren büyük Londra yangını sigortalama fikrini karaya taşıdı.

 

1688 yılında Edward Lloyd’un kahvesinde sürekli toplanan denizciler ve tüccarlar burada yeni fikirler geliştirdiler. Hatta daha sonra sadece gemilerde taşınan yükün değil, zamanla denizcilerin bile sigortalanması fikri doğdu. Bunun sonucunda oluşan birlik bugün bütün dünya denizciliğinde kullanılan Lloyd’s kurallarını geliştirdi.

 

Lloyd’s bugün sadece bir sigorta değil, geminin prestijini de gösteren poliçedir. Gemicilerin teminat altına alınması ise hayat sigortasına temel oluşturdu. İnsanların kişisel olarak karşıdakinden daha uzun yaşayacağına inanması hayat sigortası kavramını sağlayan bir etmendir.


Tekerleğin Keşfi Taşımacılığın Başlangıcıdır

Taşımacılığın tarihi gibi bir konunun tekerleğin keşfi ile başladığını söyleyebiliriz. Eline aldığı bir taşı yuvarlayınca şaşıran ve düşünen insanın uygarlık üzerindeki etkisi kelimelerle anlatılamaz. Daha sonra tarihte kervanlarla yapılan nakliyatları görüyoruz. Günlerce süren yolculuklar zamanla her şeyi de değiştirdiler. 


Doğu ile Batı arasında mal taşıyan kervanların taşıdığı mallardan ismini alan İpek ve Baharat Yolları Çin’den başlayıp bütün Orta Asya’yı geçen ve Anadolu üzerinden Akdeniz’in limanlarına ulaşan yaklaşık 6000 kilometrelik güzergahlardı. Avrupa’nın hayran kaldığı ipekle beraber, seramik, değerli taşlar, her çeşit baharat, kumaşlar ve altın kervanlarca İpek ve Baharat Yolu üzerinden taşındı.

 

Deve kervanları sadece mal taşımadılar, kültür alışverişini de sağladılar. Kağıt ve barut Çin’den Batıya geçti. Ama bu arada hastalıklı pirelerden geçen veba hastalığı da taşınan kürklerle beraber Avrupa’ya ulaştı ve nüfusu korkunç bir kıyıma uğrattı.


Lojistik Nedir

Genelde askeri bir terim olarak bilinen lojistik ise taşımacılığın üst seviye kavramlarından. Evden eve taşımacılık hizmetleri bugün lojistik içinde değerlendirilebilir. Sözlük anlamı geri hizmetler olarak verilen lojistik bugün salt askeri anlamdan çıkarak üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarında bir iş kolu olarak öğretilmeye başlandı. 

Geri hizmetlerin içine giren tedarikçilik, depolama, satın alma, paketleme, iadeler ve atıklar, hatta ticaretin çok önemli bir bölümünü oluşturan gümrükleme lojistiğin ilgi alanı içine giriyor.

 

Geri hizmet alamayan bir ordu ilerleyemez. Gerekli malzemeyi sağlayamayan bir işletme yürüyemez. Malzemenin taşınması yani sevkiyat ise malzemenin üretilmesi kadar önemlidir. Bu açıdan kara, deniz ve hava yolu ile yapılan taşımacılık sanayi üretiminin sürmesi açısından hayati değerdedir. Bu anlamda evden eve taşımacılık lojistik bir iştir.

 

Çok büyük örneklere girmeden bir pastanenin çalışmasını düşünün. Gerekli un, yağ ve şekeri iş sahibinin tedarik etmesi gerekir. Malın dükkana sevki gerekir, üretim bundan sonra başlar. Pastane malzemesinin bulunması ve dükkana gelmesi küçük çaplı bir lojistik düzenlemedir.

 

Kargo şirketleri de genel anlamda lojistik hizmeti vermektedirler.


Kurye Hizmetleri

Modern şehir hayatının ulaşım sorununa çözüm olarak bulduğu moto kurye hizmeti bile bir taşımacılık türü olarak ele alınabilir. Şehir trafiğini, gidilecek en kısa yolları ve adresleri iyi bilen kuryeler aslında büyük bir ihtiyaca çözüm olarak düşünülmüş küçük çaplı bir lojistik hizmettir. Evrakların kısa sürede yerine ulaşımını sağlama amacıyla ortaya çıkan bu iş şimdi geceleri bile verilen kurye hizmetine kadar genişledi.


Karayolu Taşımacılığı

Bugün gene yollarda çok sık rastladığımız otobüsler de taşımacılık sektörü nün bir parçasını oluştururlar. Burada insan hayatı da işin içine girdiği için emniyetli taşımacılık çok daha önem kazanır ve Karayolu Taşıma Yönetmeliği denebilecek kurallara göre düzenlemeler yapılır. 


Bu kurallar ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olup, aksine hareket edenlere ceza yaptırımı uygulanmaktadır. Özellikle mevsimlik işçilerin kamyonlarca toplu halde taşınması sırasında yaşanan kazalar bu konunun olabilecek en kötü örneklerindendir. 

Karayolu taşımacılığında emek veren tır ve kamyon şoförleri ile uzun yol otobüs sürücüleri bu işin gerçek emekçileridir. Bu alanda çalışanların karşılaştıkları meslek hastalıkları ise aslında saymakla bitmez.

 

Aynı şey evden eve nakliyat hamalları için de geçerlidir. Çoğunlukla gündelik kazanç üzerinden çalışan hamallar ne yazık ki iş akdi olmadığı için sosyal sigortalar kapsamına da alınmazlar. Bu yüzden nakliyat işinde hizmet veren şirketlere bağlı olarak çalışan hamallar işin şanslı grubunu oluştururlar. Böylece kayıt altına alınan iş gücüne bağlı olarak sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmektedirler.


Denizyolu Taşımacılığı

Çok değişik boyutlarda sorunları olsa bile çalışanlarının sorunları olarak ele alındığında deniz nakliyatında emek veren gemiciler de sürekli risk altında olan meslek gruplarındandır. Hem işin kendinden hem de doğadan gelen tehlikelerle karşılaşırlar. Bugün denizyolu taşımacılığı dünya ticaretinin yüzde otuzuna denk gelen bir hacme sahiptir. Kuru yük gemileri, konteyner taşıyan ro-ro gemileri, kimyasal madde taşıyan tankerler ve yolcu gemileri denizyolu taşımacılığının parçalarıdır.


Evden Eve Nakliyat Firmaları

Genel lojistik kavramına kadar ulaşan taşımacılığın günlük hayatımızda en çok rastlanılan bölümü ise evden eve taşımacılık işidir. Eskiden küçük kamyonetlerle sokak aralarında veya günlerce süren yolculuklarla şehirlerarası nakliyat olarak yapılan bu iş şimdi büyük araçlarla ve deneyimli ekiplerce gerçekleştiriliyor. Geçen yıllarda yapılan bir düzenleme ile karayolunda yük ve eşya taşıyacak araçlar K belgesi almak zorundalar.

 

K1 ve K3 yetki belgesi olarak adlandırılan bu sistemde iş hacmine göre düzenlenen bu belgelerle nakliyat işi daha bir düzen altına alındı. Gerçekten profesyonel evden eve nakliyat hizmet sunan firmaların K3 yetki belgesi bulundurması zorunludur. Taşımacılıkta kullandıkları kamyon ve diğer araçlarında da taşıt kartı bulundurmaları gerekmektedir.


K3 Yetki Belgesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ‘’ Yurtiçi ev ve ofis eşyası taşımacılığı’’ yapan, alt yapısında eksiklik bulunmayan ve bakanlığın belirlediği diğer bazı şartlara uygunluk sağlayan nakliye firmalarına verilen belgedir. Resmi firmaların tamamı bu belgeyi edinmek zorundadırlar.

 

Taşınma sırasında evinize gelen evden eve nakliye firması personelinden bu evrakları göstermesini istemeniz menfaatiniz icabıdır. Evinizi taşıtacağınız firmanın resmi bir firma mı yoksa korsan mı olduğunu böylelikle anlayabilirsiniz.

 

K3 yetki belgesi olmayan kişi veya firmalara evinizin eşyasını taşıtmamanızı öneririz. Çünkü korsan firmalar Ulaştırma Bakanlığı tarafından her hangi bir şekilde denetlenemezler. Tespit edildikleri takdirde bakanlık tarafından para cezası ile cezalandırılırlar. Taşınma sırasında her hangi bir sorun yaşandığı zaman da hakkınızı arayabileceğiniz bir muhatap bulamazsınız.


Asansörlü Evden Eve Nakliyat (Ev Taşıma) Sistemi

Ayrıca firmaların evden eve asansörlü taşımacılık hizmetine geçmesi işin kalitesini daha da arttırdı. Hizmet sektöründe yer alan işlerde müşteri memnuniyetini sağlamanın esas yolu kaliteden geçiyor. 


Evden eve nakliyat işinin böylesine yenilenmesi kesin bir müşteri memnuniyeti de sağlıyor. Taşıma sırasında eşyalar asansörlü evden eve nakliyat ile korunuyor, özenle yerleştiriliyor, kullanılan araçlar bir kerede işi bitirecek kadar geniş, çalışanlar eğitimli. Böyle olunca asansörlü evden eve taşımacılık işi yapan firmalar müşteri memnuniyetini sağlıyorlar.


Asansörlü Taşıma İle Yapılacak Diğer İşler

Fiziksel olarak dikey kaldırma gücüne dayanan hidrolik yağlı vinçler bugün yüksek binalarda asansör olarak kullanılır. Bu kaldırma gücünün dış mekanlardaki kullanımı ise kiralık asansör fikrini geliştirdi. Böylece bir sürü iş kolayca yapılıyor. Örneğin yüksek binaların camları siliniyor, belediyeler yüksek ağaçları budayabiliyorlar. Ya da büyük reklam panoları yüksek binaların çatı ve kat aralarına kolayca yerleştiriliyor. Ve bu yöntem ile mobilya ve beyaz eşya taşınması da çok kolaylaştı. Örneğin aldığınız antika ve değerli koltuk takımı artık dar merdiven dönemeçlerinde hasar görme tehlikesi altında değil. Siz bir çeşit asansör kiralama hizmeti almış oluyorsunuz.

 

Yüksek binalardaki dış cephe tadilatlarının yapılması veya mantolama sırasında da asansör kiralama çok işe yarayabilir. Bu yapıya iskele kurmak ile uğraşmaktan çok daha pratik ve iş güvenliği açısından da çok daha emniyetli bir sistemdir.

 

Bu arada değişik işler için değişik asansörlerin firmalarca kiralandığını da hatırlatalım. Doğal olarak ağır makineleri taşıyan asansör ile koltukları kaldıran asansör aynı olamaz. Kısacası asansör kiralama işlemi sizi pek çok zahmetten kurtarıp, işlerinizi kolaylaştırabilir. Asansör kiralama fiyatları hakkında bilgi almak için müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.


Taşınacağınız Zaman Aklınızda Olsun

Şehir  içi ya da şehirler arası evden eve nakliyat hizmetine gerek duyduğunuz zaman firma ile bir ön görüşme yapın. Ne zaman taşınılacağı, eşyaların nasıl paketlenip kontrol altına alınacağı, kaç kişinin çalışacağı, taşımayı sağlayacak aracın veya araçların durumu, eşyaların sigorta durumu, asansörün bakımının yapılıp yapılmadığı, demonte eşyaların sökülüp yeniden takılması gibi konular hep baştan belirlenecek hususlardır. Tabii ki evden eve nakliyat fiyatları da işin işine girer. İşte yaptığınız bu ön görüşme sizin ekspertiz çalışmanızdır.

 

Yorucu ve sıkıcı bir iş olarak kabul edilen taşınma böylece sizin için sorun olmaktan çıkacaktır. '' Üç taşınma bir yangına bedeldir '' sözü de artık geçerli olmayacaktır. 

Hemen Ara WhatsApp